Собор Святого Юра

Греко-католицький Архікатедральний собор Святого Юра - це величний архітектурний ансамбль 18-го сторіччя, до якого входять безпосередньо собор, митрополичі палати, дзвіниця та капітульні будівлі. Він знаходиться на високому пагорбі над містом Львовом, чудово поєднуючись із загальним міським ландшафтом. На цій горі церква з печерним монастирем вперше була побудована в 13-му столітті галицько-волинським князем Левом Даниловичем для його дядька Василя, який вирішив відійти від світських справ і присвятити все своє життя лише служінню Богові.

Сучасний ансамбль у стилі рококо побудував в 60-х роках 18-го сторіччя архітектор Бернард Меретин. Вихований в дусі західноєвропейських традицій архітектури, Меретин при зведенні храму також використовував і традиції українського сакрального мистецтва.

Пройшовши крізь ворота, прикрашені алегоричними фігурами, Ви потрапляєте на величезний двір храму. Зліва височить основний фасад кафедри з могутнім порталом і фігурами святих Атанасія і Лева Шептицьких - архієреїв, завдяки яким і існує ця святиня. Аттик над порталом увінчаний скульптурою «Юрій Змієборець». Це є геніальний витвір художника Іоанна Пінзеля, найкращий приклад львівської скульптури 18-го сторіччя, що стоїть в одному ряду з відомими шедеврами світової скульптури.

Інтер'єр храму вражає багатством і різноманіттям іконопису. На особливу увагу заслуговує діяльність видатного художника 18-го століття Луки Долинського - він намалював ікону вівтаря з постатями пророків, що спостерігаються благородством образів, які трактуються з позицій гуманізму. У кіоті лівого нефу неодмінно слід оглянути дуже цінну реліквію, якою є ікона Теребовлянської Матері Божої 17-го сторіччя. У 1663 році з очей Богородиці впродовж 40 днів текли сльози, як попередження про турецьку облогу міста. Вдруге ікона заплакала в 1704 році, коли шведський король Карл XII заволодів Львовом. До наших днів ікона накрита срібною ризою, виробленою ігуменом теребовлянського монастиря.

У крипті - підземній частині собору - знаходяться саркофаги митрополита Андрея Шептицького - знаменитого діяча Греко-Католицької Церкви.

Навпроти собору стоїть палац митрополитів, зведений архітектором Фесінгер в 13-му столітті у стилі рококо з деякими вкрапленнями класицизму. Приміщення палацу мають багату обробку. З іншого боку собору височіє дзвіниця, на якій висить найдавніший дзвін в Україні. Напис на ньому датується 1341 роком і свідчить про військові лихоліття давніх часів. А з східної тераси двору храму відкривається прекрасний вид на Львів.

Собор Святого Юра у деякій мірі символізує святиню, яка на території України об'єднала в собі великі надбання християнської духовності і культури двох гілок: латинського Заходу і візантійського Сходу.

Адреса Собору Святого Юра у Львові:

м. Львів, пл. Святого Юра, 5.

Як дістатися до Собору Святого Юра у Львові:

З автовокзалу можна доїхати маршруткою № 3а або з залізничного вокзалу маршрутками № 15, 24 до вул. Руссових, а далі - пішки.

Контактна інформація:

Телефон: (0322) 74-40-48
Графік роботи: щодня з 10.00 до 18.00