Палац Потоцьких

У Львові, на вулиці Коперника, знаходиться чудова триповерхова споруда з високою мансардною покрівлею, яка вражає своєю монументальністю. В архітектурі будівлі немає нічого зайвого, але при цьому будова виглядає дуже імпозантно і вишукано. Це - палац Потоцьких, знатного польського роду, некоронованих королів Поділля. У спорудженні вгадується якась схожість з французькими палацами, побудованими в стилі класицизму (наприклад, з палацом Мезон-Лаффіт або палацом Во-ле-Віконт). Палац Потоцьких у Львові - це далеко не єдина споруда польських магнатів на території України (непогано також збереглися палац Потоцьких у Тульчині, палац Потоцьких у Червонограді та палац Потоцьких в Одесі).

Але саме Львівський палац Потоцьких власники використовували для важливих урочистих прийомів і зустрічей. Почалося все з придбання Потоцькими невеликої садиби в центрі Львова на вулиці Широкій (старовинна назва нижньої частини сучасної вулиці Коперника) в 20-х роках 19-го сторіччя.

Пізніше власником даної садиби став Альфред II Юзеф Потоцький - політик, намісник Королівства Галичини, а в недалекому і прем'єр-міністр Австро-Угорщини. Старий маєток був надто малий і не підходив для світських раутів і важливих зустрічей. Саме тому Альфред Потоцький вирішив звести цілий палац, більш відповідний його становищу в суспільстві. Стару споруду було розібрано ще в 1861 році, а зведення грандіозного палацового комплексу почалося лише в 1880 році. Автор проекту резиденції Потоцьких у Львові - французький архітектор Людвіг де Верні.

Палац Потоцьких у Львові являє собою високу цегляну споруда, зведену у формі букви «Н». На сьогодні це один з найбільш розкішних і красивих палацових ансамблів на території України. З боку вулиці Коперника в палац можна потрапити через прекрасні арочні масивні ворота, відповідні стилю палацу. Верхня частина воріт увінчана родовим гербом Потоцьких із зображенням лицарських обладунків і хреста. Для під'їзду карет на території палацу були обладнані спеціальні майданчики.

Палацові віконні прорізи прикрашені фігурним обрамленням і скульптурно-декоративними елементами. Вишуканість і красу підкреслюють ліпні консолі балконів і елегантна балюстрада. Парадний вхід увінчаний портиком у формі арки. Вхід цей веде в парадні зали палацу Потоцьких. Саме тут свого часу проходили урочисті прийоми високих гостей. В обробці кімнат були використані дорогі сорти дерева. Всі зали були прикрашені дзеркалами, ліпниною, мармуром, позолотою. Кімнати ж були обставлені витонченими меблями з кращих порід дерева, а стіни прикрашали роботи відомих живописців.

Навіть сьогодні палац Потоцьких зберігає свою урочистість і велич, ніби очікуючи дорогих гостей. Він майже не змінився з дня споруди. Людство все ж не змогло знищити цю красу. Лише одного разу, в 1919 році, під час параду в місті Львів на дах резиденції Потоцьких через безглузду випадковість звалився військовий літак. Почалася пожежа. Верхні поверхи палацу були охоплені полум'ям. На відновлення споруди пішли роки.

З 1945 року, після закінчення реконструкції в приміщенні резиденції Потоцьких, у Львові було відкрито Інститут геохімії та геології горючих корисних копалин. З 70-х років 20-го століття і до 2000 року в будівлі розташовувався Львівський міський ЗАГС. А вже з 2000 року палац Потоцьких передали Львівській галереї мистецтв, найцікавіші експозиції якої туристи можуть побачити, піднявшись на другий поверх.

Адреса палацу Потоцьких у Львові:

м. Львів, вул. Коперника, 15.

Як дістатися до Палацу Потоцьких у Львові:

З автовокзалу можна доїхати маршруткою № 3а або з залізничного вокзалу маршруткою № 52 до центру, а далі - пішки.

Контактна інформація:

Телефон: (032) 298-67-99
Каса працює до 16.00.
Працює щодня, вихідний - понеділок.

Вартість входу:

Для дорослих - 20 грн.
Для студентів, учнів, пенсіонерів - 10 грн.
По п'ятницях для студентів та учнів вхід безкоштовний (огляд одного поверху).

Вартість екскурсії:

1-й поверх - 30 грн.
2-й поверх - 50 грн.