28 причин пишатися Львовом

28 причин пишатися Львовом

Їх назве вам за чашкою неперевершеної кави будь-який інтелігентний городянин.

Перш за все, в 1341 році тут відлито найстаріший дзвін на території України; він знаходиться в церкві «Святого Юра».

Потім, під 1375 роком у літописі згаданий госпіталь Святого Духа - найстаріша українська лікарня, в класичному розумінні цього слова. Звичайно, нічого гіршого, ніж хвороба під час відпустки, мабуть, не придумаєш. Однак ніхто не застрахований від такого неприємного випадку, в тому числі і туристи, які приїхали оцінити культурну спадщину. Якщо Вам терміново потрібна медична допомога, а Ви знаходитеся в чужому місті, не панікуйте. Небайдужі люди допоможуть Вам дістатися до найближчої лікарні. Крім того такий корисний сервіс, як пошук ліків допоможе Вам знайти аптеку в потрібному Вам місті з потрібними ліками. Тому навіть в чужому місті Ви можете почувати себе впевнено!

У році 1490 році на львівській ратуші встановлено перший на нашій землі годинник з мелодійним боєм.

Далі мова йде вже про цілі століття ... Протягом XVI-XVII століть Львів залишається найбільшим містом України; його населення удвічі більше, ніж у Києві!

У другій половині XVI століття заснований Єзуїтський парк, найстаріший міський парк не тільки у нас, але у всій Європі.

Під 1574 роком значиться вже згаданий нами «Апостол» Івана Федорова. Через одинадцять років засновано видавництво Успенського братства - найстаріша безперервно діюча друкарня в Східній Європі.

Ще рік потому виданий статут школи того ж братства - найстаріший педагогічний посібник в країнах східної Європи.

Дев'ята причина для гордості: в 1629 році італієць Роберто Бандінеллі засновує у Львові першу для України міську пошту європейського зразка. Вона регулярно доставляла листи жителям міста з усіх кінців Європи.

1661 - започатковано перший в Україні університет, Єзуїтська академія.

Це вже десять причин.

А ось одинадцята: на початку XVIII століття тут споруджено пам'ятник польському гетьману Станіславу Яблоновському. Чому ж, власне, так славиться цей гетьман? Та не він, а ... сам факт! Перший пам'ятник, встановлений на Україні ...

Йдемо далі.
1715 рік - у Львові засновано першу українську пивоварню.
1776 рік - створено перший постійно діючий міський театр;
1784 рік - запущено першу у світі (!) повітряну кулю, яка відрізнялася автоматичним нагрівачем на рідкому пальному для зручного підігріву повітря у балоні.
У тому ж році в приміщенні монастиря бернардинів створений архів давніх актів, сьогодні - Центральний державний історичний архів у Львові, один з найвідоміших і найбагатших архівів в Європі.

Причина сімнадцята: у 1785 році відкрито найстаріший на території України готель «Під римським цезарем». Рік потому закладено Личаківський цвинтар, один з найпопулярніших серед туристів і найкрасивіших в Європі.

У 1836 році у нашому місті народився Леопольд Захер-Мазох, один із найвідоміших європейських і світових письменників.

Тираж його творів, виданих у Європі до кінця ХІХ століття, у кілька разів перевищував наклади творів таких геніїв як Шевченка, Пушкіна, Міцкевича, Достоєвського і Толстого разом узятих. (Ну, це не в докір геніям, - скоріше, смаку читачів ...)

Рік 1840 ознаменований першою демонстрацією феміністок - захисниць жіночих прав - у центрі Львова. Одна з дам, до жаху глядачів, курила сигарету! ..

У 1842 році закінчено будівництво театру «Скарбка» (сьогодні - театр імені Марії Заньковецької), третього, на ту пору, за величиною театру Європи, після міланського «Ля Скала» і дрезденського «Гофтеатра». У «Скарбка» було 1460 глядацьких місць.

Шість років опісля у Львові вийшла перша в історії українська газета - «Зоря Галицька».

Ми вже говорили про гасову лампу, винайдену в місті Лева, - це двадцять друга причина для гордості.

Але цим список львівських технічних досягнень не закінчується. За шість років до кінця століття львівськими вулицями гордо пройшов перший в Україні, один з перших в Європі трамвай!

На початку ХХ сторіччя Львів був єдиним містом у світі, де без проблем знаходились резиденції трьох архієпископів: римо-католицького, греко-католицького і вірменсько-католицького ...

1928 рік: професор Львівського університету Рудольф Вайгль уперше в світі відкриває вакцину проти висипного тифу.

Рік 1981: в приміщенні колишнього арсеналу засновано єдиний в СРСР музей зброї. 1991-2001 роки - у Львові та Львівській області побудовано рекордну для України кількість церков, 280.

Нарешті, причина двадцять восьма: в передостанньому році минулого століття Львів стає єдиним в історії України містом, який зумів прийняти одночасно керівників дев'яти країн Східної та Центральної Європи ...

Ну, що? Є, чим пишатися? Само собою ...
А з цього приводу - замовимо ще кави!